Yazarlarımız

Bir Lamba Da Siz Yakın

Behzat Gültekin »

MELEKLERİN BACAKLARINI GÖZETLEMEK

- - »

Gölpazarı Türküleri

Erol ERKEN »

Sayaç Okuma Memuru !

Osman AKGECE »

ÇOĞU GİTTİ AZI KALDI

Serdar Çetinkaya »

KULAĞINDAN GİRENİ KALBİNE GÖMEN İNSAN

Oğuz  GÜVEN »

Biz Bu Memlekette Garibiz.

Ali  EKREM »

Tarih-i Taberi-Talkan Katliamı

Tarkan Deliormanlı »

Hıdrellez Böyle Geçti....

Hasan Basri ŞEN »

2011 Hıdrellezi Böyle Geçti..

Mustafa Deliorman »

Tüm Yazılar

Üyelik


Kimler Sitede
Şu anda 1 konuk çevrimiçi,
Sayaç Bugün
Bugün Gelen Ziyaretçi:
111
Sayaç Bugün
Bugünkü Sayfa Gösterimi :
387
Sayaç Bugün
Dün Gelen Ziyaretçi:
144
Sayaç Bugün
Dünkü Sayfa Gösterimi:
918
Sayaç Bugün
Toplam Gelen Ziyaretçi:
1413420
Sayaç Bugün
Toplam Sayfa Gösterimi:
12503661

En Çok Okunan Yazılar
"Türk kurt köpeği" ırkı geliştirildi Dumlupınar Üniversitesinde, Sivas Kangal köpeği ile Türkiye'de yaşayan bir kurdun çiftleştirilmesi sonu...

En Yeni Yazılar
Şu an köyümüzün bir WEB sayfası ve 6 FACE sayfası var. Emeğe saygı duyarım ama bu tür gönüllü işler hem gönüllerin birleşmesi hem de çok daha iyi işle...


Atatürk ve Türkiye
Anasayfa
Fotoğraf ve Videolar
Künye
İletişim

Gölpazarı'na Baraj Yapılıyor.

Ali  EKREM / Tüm Yazıları »

Bizim bir Tellal Halil Amcamız vardı (Allah rahmet Etsin), Belediyenin, Kaymakamlığın ilanlarını alır, Atatürk Heykelinin karşısına geçer, ahaliye gür sesiyle bir güzel duyururdu.

"Ey Ahali, duyduk, duymadık demeyin" diye ...

İşte Ey Bilecik ve civarında oturan Sevgili kardeşlerim, Gölpazarı'na Baraj yapılıyor. Hamam Boğazında bir Baraj. Suyu berrak, balığı Bol, Havası yumuşak, yeşilliği çok bir tevatür gölet. Bilecik'e Kırk beş, bilemedin Elli kilometre.         

Benzin parası için de kolaylık yapacağız size. Oradaki büfeyi, çay bahçesini ve sair işyerlerini çalıştıran arkadaşlar çekiliş yapıp talihlilere gidiş-dönüş benzinini, bedava verecekler. Şansınız varsa sizede çıkabilir.


 Bilecik ve Çevre ahalisi bilir ki bizim Gölpazarı'mızın meyvesi ve sebzesi boldur ve de pek ucuzdur. Kirazından, vişnesinden, elmasından armudundan neyi canınız çekiyorsa tıka basa yiyeceksiniz, parasını ucuz bulunca:
 - Biraz da Konu komşuya götürelim, diye arabanın bagajını dolduracaksınız. Yalnız dönüşte benzinlikte hava basmak gerekecek arka tekerlere. Neden mi derseniz, bu yükle lastikleri patlatırsınız da hatırlatmadı diye gücenirsiniz bize.


 Sakarya'da, Karasu'da balık tutmaya gerek kalmayacak bundan böyle. Bizde balığın her çeşidi mebzul miktarda ganimet ... Oturacaksın göletin kenarına, oltayı çekip atacaksın, bir de Sigara yakacaksın üstüne üstlük, üç dakikaya varmadan balıklarımız arz-ı endam edecekler bağladığınız ufacık yeme ... Bizim balıklarımız alçak gönüllüdür balığın. Hangi yem olursa olsun gelip takılırlar oltanıza ...


 Mangalı yakıp, bir güzel kızartacaksınız, da on km öteden duyulacak kokusu. 
 Çocuklarınızın koşup oynayacağı yerleri de düşünmüş büyüklerimiz. Geniş geniş çayırlıklar, ormana yakın piknik alanları yapmışlar. Oturup yemek yiyeceğiniz masaları, yağmur yağarsa, ıslanmayacak kapalı mekânları bile düşünmüşler.


 Bunları Pek güzel anlattın da size faydası ne diyeceksiniz şimdi. Önce havamız güzelleşecek, ısınacak, kocakarı soğuklarında, Sitte-i sevr'deki ayazlarda oluşacak kırağıdan korkmayacak artık ahalimiz.


 Koca Koca lastikleri, balya balya samanları sabahın bir vakti, hatta geceden yakmaya, yakıp da dumanını salmaya uğraşmayacak. Akçay Deresi, kışın yağan kar suyu ilkbahar yağmurlarını toplayıp yazın sıcaklığında can verecek ürünlerimize. Domateslerin, biberlerin, fasulyelerin boynu bükülmeyecek. Üstüne üstlük yöre turizmi denilen şeyi öğrenecek ahalimiz. Soğanı kırmızısından, biberi turşuluğundan, salatalığı en ufak boyundan devşirip, eder fiyatından satacak cümle Bilecik halkına ve de gelecek misafirlere. Türküleri bir başka çağırıp, halayı bir başka oynayacak düğün günleri.


 Duyurmadınız demeyin sakın. İşte size Kurşunlu sitemizden bir güzel duyuru. Tellal Halil Amcamızın yalnız etrafındakilere duyurduğu gibi değil, belediye anonsuyla değil internetle ve de her  okuyanın konuya komşuya, eşe dosta duyuracağını umarak yazıyoruz.


 Benim Bu yazdıklarımı okuyanlar;
 - Sen Gölpazarı'nı yazmaktan başka bir şey bilmiyor musun? diyeceklerdir. Cedlerine rahmet, pek ziyade haklısınız. Ben biraz değiştirerek söyleyeyim.


KEDİNİN HİKAYESİ CİĞER ÜSTÜNEDİR! ...          

 

 

Ali EKREM© CopyRight

 

 

© CopyRight By Kursunlukoyu.org 2009

Her Hakkı Saklıdır
Sitedeki İçerikler Kaynak Gösterilse Dahi İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz.

Bu site içeriğindeki tüm materyaller, video, yazı, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses, işaret veya sair fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, kursunlukoyu.org'un yazılı izni olmadıkça kullanılamaz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz, her ne sebeple olursa olsun ticari amaçla çoğaltma ve yayma yapılamaz.

Sende Gönder! Fotoğraf ya da video eklemek için tıklayın.

Yorumlar


   Hiç Yorum Yapılmamış. İlk yorumu siz yapın...


Anahtar Kelimeler: Gölpazarı , Baraj , Bilecik
Bu içerik bugün 3 kez, toplam da 3727 kez okundu.