Yazarlarımız
Tüm Yazılar

Üyelik


Kimler Sitede
Şu anda 1 konuk çevrimiçi,
Sayaç Bugün
Bugün Gelen Ziyaretçi:
3
Sayaç Bugün
Bugünkü Sayfa Gösterimi :
3
Sayaç Bugün
Dün Gelen Ziyaretçi:
21
Sayaç Bugün
Dünkü Sayfa Gösterimi:
39
Sayaç Bugün
Toplam Gelen Ziyaretçi:
1426215
Sayaç Bugün
Toplam Sayfa Gösterimi:
12552885

En Çok Okunan Yazılar

En Yeni Yazılar


Atatürk ve Türkiye
Anasayfa
Fotoğraf ve Videolar
Künye
İletişim

BİLECİK'İN EN TEMİZ KÖYÜ YARIŞMASI SONUÇLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen ve ilimizde de Bilecik İl Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Bilecik'in en temiz köyü' yarışması sonuçlandı.

Eklenme Tarihi: 15.5.2012

  T.C. ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TÜRKİYE’NİN EN TEMİZ KÖYÜ PROJESİ ;

Çevre koruma alanında başarılı çalışmalar yapan köy muhtarlarına yönelik 'Türkiye'nin En Temiz Köyü' yarışmasında,

 

Bilecik Vali Yardımcısı Süleyman Deniz başkanlığında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oktay Özker, ÇED ve İzin Şube Müdürü Metin Özkan, Çevreden ve Yönetim Şube Müdürü V. Cemil Vardar, İl Özel İdaresi Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürü Muharrem Dumansızoğlu'ndan oluşan heyet Bilecik'in en temiz köyünü seçti.

 

  Yarışma sonucunda "Kurşunlu Köyü Bilecik ilinden birinci seçilmiştir."

Tüm Türkiye genelinde Bilecik İlini temsil edecektir.

 

Pazaryeri Kınık Köyü ikinci ve Yenipazar Yukarıboğaz köyü üçüncü seçilmiştir. 

     Dereceye giren köyler 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri esnasında Bilecik Valiliği tarafından ödüllendirilecek ve İl birincisi olan Kurşunlu Köyü, Türkiye'nin en temiz köyü yarışmasında Bilecik'i temsil edecek.

Muhtarımız Behzat Gültekin'i ve onun  nezdinde Kurşunlu Köyü'ne hizmet etmiş tüm eski muhtarlarımızı da tebrik ediyoruz.

Tabı ki burada asıl teşekkür edilmesi gerekenler ise Kurşunlu Köyü halkıdır. Bir kültür ve gelenek olarak temisliğine dikkat eden bu güzel köyün insanları ortada mesele olarak ortada kalmış herhangi bir iş için herkesten evvel kendisini mesul ve vazifeli addeder. Bu başarı tüm Kurşunlularındır.

 ÖDÜLLER                                                               :

 

İl Bazında Dereceye giren Köylerden;

 

-       Her İlin Birincisi           : Çevre Beratı ile Masaüstü Bilgisayar ve Çok Fonksiyonlu Yazıcı

-       Her İlin İkincisi              : Çevre Beratı ile Masaüstü Bilgisayar ve Çok Fonksiyonlu Yazıcı

-       Her İlin Üçüncüsü       : Çevre Beratı ile Masaüstü Bilgisayar ve Çok Fonksiyonlu Yazıcı

 

İle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödüllendirilecektir.

Türkiye Değerlendirmesi sonucunda dereceye giren;

 

-       Türkiye Birincisinin bulunduğu İl Özel İdaresine    : 1 adet Çöp Toplama Aracı

-       Türkiye İkincisinin bulunduğu İl Özel İdaresine       : 1 adet Çöp Toplama Aracı

-       Türkiye Üçüncüsünün bulunduğu İl Özel İdaresine: 1 adet Çöp Toplama Aracı

 

Ayrıca Dereceye giren Köylerin bağlı olduğu Valilere veya İl Özel İdaresi Başkanlarına da Çevre Beratı verilecektir.

   


               

 

İşte Muhtarımız Behzat Gültekin tarafından hazırlanan ve sunulan Proje;

                          

                                                   PROJE ÖZETİ

 

Anayasamızın 56. maddesinde “herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir” hükmüne yer verilmiş ve çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak, çevre kirlenmesini önlemek devlet ve vatandaşlar için bir ödev olarak düzenlenmiştir.

 

Kurşunlu Köyünde çevre farkındalığı yaratmak, çevre koruma bilinci oluşturma,  yeni neslin sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşama hakkı savunuculuğunu yapmak ve  gelecek nesillere de yaşanabilir sağlıklı bir çevre miras bırakabilmek için sahada çalışmalar yapmayı planlamak, proje amaçlarına eklemiştir.

 

Hava, su ve topraklarımızın her geçen gün artan oranlarda kirlenmesi ve önemli bir kısmının kullanılamaz hale gelmesi, olağanüstü zengin bitki ve hayvan türleriyle  bunların doğal yaşam alanlarının değerinin farkındalık çalışmalarıyla yaygınlaş-tırılması ve çevrenin koruma altına alınmasıdır.

 

Temizliğin bir kültür ve alışkanlıklar sonucu oluşacağının ve genç nesillere de bunun aktarılması gerekliliği çevrenin fiili temizliğinden önce alışkanlıkların değiştirilmesinin sağlanması, köy hane halklarının eğitilmesi faaliyetlerinin yapılması amaca yardımcı olacaktır.
SOMUT HEDEFLER

 

Bilecik ili Gölpazarı ilçesi Kurşunlu Köyü Muhtarlığı ve Derneği olarak aşağıda belirtilen hususları kapsayacak bir projenin hayata geçirilmesi için çalışmalar yapılmasının gerekli olduğunu düşünmekteyiz.

 

Sanayileşen toplumumuz yıllar içerisinde çöp üretiminin türünü değişikliğe uğratmıştır.

 

Önceleri çöplerini evlerinin gübreliğinde değerlendirip tarlalarına organik atık/gübre olarak atan/yok eden/dönüştüren köy hane halkı, özellikle plastik atıkların fazlalaşması sebebiyle çöpünü değerlendiremez olmuştur.

 

Köy etrafında ve orman içlerinde bu çöpler sebebiyle artan kirliliği önlemek amacıyla 2007 yılında Kurşunlu Köyü Çevreyi Koruma ve Güzelleştirme Derneği kurulmuştur.

 

Dernek üyeleri ve köy hane halkının yoğun katılımıyla orman içi çöpleri toplamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Köy halkı imece usulüyle köy içi temizliğini yapmaktadır, traktörlerle de biriken çöpler çöp döküm alanına ulaştırılmaktadır.

Okul binasının bir bölümünde ise tüm köy halkının yararlanabileceği bir Köy Eğitim Odası’nın düzenlenmesi düşünülmektedir. Bu eğitim odasında çevre temizliği eğitimlerin verilmesi seminerlerin düzenlenmesi çevre farkındalığı yaratmak, çevre koruma bilinci oluşturmak amaçlanmaktadır,

 

                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çevre savunuculuğunu yapmak konusunda eğitimlerin verilmesi, çalışmaların planlanması öngörülmektedir.

 

İlköğretim çağındaki çocuklardan başlamak üzere Gölpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullardan da öğrencilerin katılımıyla doğa gezisi, piknik, uçurtma şenliği v.b. faaliyetleri yapmak, askeri birlikler gibi toplu bilinç oluşturma faaliyetlerine öncelik veren kurumlardan faydalanmak, bu kurumların örnek alınacak  faaliyetlerden “mıntıka temizliği” uygulamasını öğrencilerin izlemesini sağlayarak büyüklerin faaliyetlerini küçüklere de oyun şeklinde uygulayarak sosyal bilinç oluşturulmasını sağlamak, şehirdeki okullarla kardeş okul hedeflenerek köy yaşantısını şehirlere tanıtmak ve onları misafir ederek kırsal turizmi destekleyici alanlara basamak olmak amaçlanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilimsel tabanlı davranış modellerini uygulamak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bunun için yetkili kuruluşlar ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapılacaktır.

 

YAPILACAK FAALİYETLERDE UYGULANACAK YÖNTEMLER VE AÇIKLAMALAR

 

Öğrenme, yaşam boyu devam eden ve davranışta kalıcı değişiklikler oluşturan bir süreçtir. İnsan, biyolojik yapısı ve özellikleri ile öğrenmeye hazır olarak dünyaya gelir.

 

Yaşam boyu devam eden öğrenme sonucu elde edilen alışkanlıklar, bilimsel gelişmelerle desteklendikçe ileriye gider.

 

İlçe merkezinin yakın olması sebebiyle çöp toplama alanına köyümüzün çöpünün naklinde avantaj sağlansa da artan çevre kirliliği, biriken çöp dağları, sonraki yıllarda araziye ve orman içine uçuşan dağılan poşetlerin fazlalaşmasına, yabani hayvanlarda zehirlenmesine ve hastalıklara, kokuya yol açacağı öngörülmektedir.

 

Diğer amaçlanan faaliyetler ise;“Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması,  “Atık Pil Toplama Kampanyası yapılarak çevreye çok zararlı az zararlı maddelerin farkındalığının arttırılması,  Kurban kesimlerinin daha sağlıklı bir ortamda yapılması, amaçlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurşunlu Ovası’nın yıllardır ana sorunundan biri olan sinekle ve her türlü haşereye karşı belirli bir program dahilinde İl Özel İdaresi ve Bursa Uludağ Üniversitesi işbirliği ile Prof.Dr. Levent Aydın denetiminde ilaçlama çalışması yaparak etkin mücadele başlatılmış ve devam etmektedir.

 

Kurşunlu Köyü Piknik Alanı Gölpazarı İlçe halkı tarafından da kullanılmakta olduğundan piknikçilerin atıkları çevre sorunu yaratmaktadır. Bunun önlenmesi ve köye gelir getirici bir faaliyete dönüştürülmesi amaçlanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piknik alanında misafirlerimizin rahat etmelerini sağlayacak düzenlemelerin yapılması ve atıklarının da çevreyi kirletmelerini yönetmek/yönlendirmek için Çevre Koruma Timi kurulması düşünülmektedir.

 

Çevre kirliliği yanında gürültü kirliliğini de engellemek amacıyla köy içi gürültüyü özellikle gece geç saatlerde engellenmesi amaçlanmıştır. Bu konuda çalışma yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Köyümüz okulunun bulunduğu alanı değerlendirmek amacıyla kapsamlı bir proje hazırlanmıştır. Elimizde mevcuttur.

 

Köye yakın konumda bulunan çöp toplama alanında yaşayan  sahipsiz hayvanlara yönelik hayvan haklarına saygılı hayvanlara yönelik çağdaş uygulamaları gündeme alıp uygulamaya geçmek amaçlanmıştır.

 

Bütün bu amaçlanan hedeflere ulaşmak için T.C.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı/Çevre Yönetim Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, Valilik, Üniversiteler,  İl Özel İdaresi, Kaymakamlık, Gölpazarı Belediye Başkanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Orman Şefliği, Sivil Toplum Örgütleri ile işbirliği yapılacaktır.

 

 

                                                                              Behzat GÜLTEKİN

                                                                              Kurşunlu Köyü Muhtarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© CopyRight By Kursunlukoyu.org 2012

Her Hakkı Saklıdır
Sitedeki İçerikler Kaynak Gösterilse Dahi İzinsiz Alınıp Yayınlanamaz.

Bu site içeriğindeki tüm materyaller, video, yazı, görüntü, doküman, fotoğraf, resim, ses, işaret veya sair fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, kursunlukoyu.org'un yazılı izni olmadıkça kullanılamaz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz, her ne sebeple olursa olsun ticari amaçla çoğaltma ve yayma yapılamaz


Dünya Çevre Günü Kutlamaları (SAKARYA GAZETESİ)
Sende Gönder! Fotoğraf ya da video eklemek için tıklayın.

Yorumlar


Rüyaköy

 

10 yıl oldu Kurşunlu köyünde yaşamaya başlayalı,yılda on gün yada yirmi gündür, belkide buyüzden Rüyaköydür. Sadece izleriz,yağmurun arkasından parlayan kurşuni kayayı,sabah gündoğmadan ovaya çöken sisi bahçelerde açan çiçekleri,uçan kuşları ,havuzda güneşlenen kurbağaları ve şükrederim her gelişimde bu rüyayı tekrar gördüğüme .Biz izlerken uzaktan emekverenlerin eline ve yüreğine sağlık hakkınızı helal edin.Dilerim kısa zamanda bizede nasipolur emek vermek.Nazife Bıçakcı
07.06.2012 tarihinde Nazife Bıçakcı tarafından yazıldı.

Teşekkürler....

 

"Vermeden almak" bu söze o kadar alışmışız ki herşeyin önümüze konulacağını sanıyoruz. Malesef öyle olmuyor. Emek, zaman ve karşılıksız sevgi gerek böyle projelere imza atmak için. Ali Ekrem Bey'in düşüncelerine katılmamak mümkün değil, ama ben yinede gecesini gündüzüne katarak projeyi hazırlayan Oğuz ve Vedat kardeşimize de sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
17.05.2012 tarihinde H.Basri tarafından yazıldı.

tebrik

 

Kurşunlu köyünün Bilecik ilindeki en temiz ve düzenli köy yarışmasında birinci olması köy halkını olduğu gibi bizi de çok mutlu etti. Bu kapsamlı projeyi hazırlayanlara, muhtarına, azasına ve en önemlisi bu temizliği gerçekleştiren köy halkını tebrik ediyor, diğer köylerimizin de bunu örnek alarak Kurşunlu köyü ile yarışacaklarını ümit ediyoruz.
16.05.2012 tarihinde ali ekrem tarafından yazıldı.

Bu içerik bugün 1 kez, toplam da 4297 kez okundu.